Klub Diana BMI - body mass index

Body Mass Index

Klub Diana BMI - Body Mass Index

BMI - Body Mass Index
Vypočítejte si Index tělesné hmotnosti!

BMI, index tělesné hmotnosti, vyjadřuje velikost nadváhy. V minulém století ho definoval belgičan A. Quatelet jako hmotnost v kilogramech dělený druhou mocninou výšky v metrech.

Podle BMI můžeme zároveň určit i riziko zdravotních komplikací obezity.

Vypočítat BMI - Body Mass Index

Váha (kg):
Výška (cm):

BMI < 18,5
PODVÁHA - nízké riziko jiných zdravotních komplikací

Pozor, vaše váha je příliš nízká! Hrozí nebezpečí podvýživy neboli malnutrice. Spočívá v úbytku svalstva, zvýšené náchylnosti k infekčním onemocněním, psychické labilitě a snížení plodnosti. Pokud je způsobena pouze nedostatečným stravováním, doporučujeme přibrat pár kilogramů, zařadit do svého jídelníčku více na bílkoviny bohatých jídel jako např., Je možno si dovolit i potraviny více kalorické, ne však tučné, např. těstoviny , špagety, rýži, celozrnné pečivo, luštěniny. Strava by měla být bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky. Dalšími příčinami příliš nízké váhy mohou být různá onemocnění jako např. zvýšená aktivita štítné žlázy, metabolická onemocnění - poruchy jater, ledvin, poruchy trávicího systému a trávení, diabetes mellitus, aj. K podváze se však většinou v těchto případech přidávají další příznaky nemoci, které dotyčného donutí navštívit lékaře.

BMI 18,5 - 24,9
NORMÁLNÍ VÁHA - minimální riziko zdravotních komplikací

Pokud se nacházíte v tomto rozmezí, můžeme vám pouze pogratulovat! Patříte mezi skupinu lidí, kteří si při dnešním způsobu života dokáží zachovat normální hmotnost. Pro vás moc doporučení nemáme. Dejte si však pozor, protože tento stav se může kdykoliv změnit. A proto je lepší zvýšení váhy předcházet. Pravidelně sportujte, či vyvíjejte jinou fyzickou aktivitu. Hlídejte si svůj jídelníček, aby byl pestrý a neobsahoval velké množství tučných pokrmů a sladkých jídel. Přijímejte hodně ovoce a zeleniny, zařaďte alespoň dvakrát týdně rybu a nezapomínejte na pitný režim, alespoň 2,5 litru denně.

BMI 25 - 29,9
NADVÁHA - (< 26.9 nízké riziko) lehce zvýšené riziko zdravotních komplikací

Máte zvýšenou hmotnost a tím i lehce zvýšené riziko vzniku onemocnění, především cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění, nemocí žlučníku dalších. Je třeba, abyste se sebou už něco začali dělat. Měli byste začít s nízkoenergetickou dietou s omezením tuků pod 30%, zvýšit svoji pohybovou aktivitu a to zejména aerobního charakteru. Buď to zvládnete sami anebo vám pomůže náš redukční klub. Nepodceňujte tento svůj stav, udělejte něco pro své tělo, budete se cítit o moc lépe.

BMI 30 - 34,9
OBEZITA I. stupně - středně zvýšené riziko zdravotních komplikací

Jistě jste to na sobě už dávno zpozorovali, že vaše váha není ideální. Nacházíte se v pásmu obezity 1. stupně. V žádném případě nad tím nelze mávnout rukou. Máte středně zvýšené riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění - ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, onemocnění žlučníku, dny, nádorů (prsu, dělohy, tlustého střeva a konečníku), poruchy plodnosti, dušnosti a artrózy hlavně nosných kloubů. Měli byste začít s přísnější nízkoenergetickou dietou s omezením tuků pod 30%, dále zvýšit svoji pohybovou aktivitu a to zejména aerobního charakteru. Pokud se už u vás objevily některé zdravotní komplikace, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Se změnou stravovacích návyků Vám pomůžeme v redukčním klubu. Už není na co čekat!

BMI 35 - 39,9
OBEZITA II. stupně - vysoké riziko vzniku zdravotních komplikací

Váš celkový zdravotní stav je odrazem vaší zvýšené hmotnosti. Zadýcháváte se při malé fyzické námaze, pociťujete tlakovou, svíravou či pálivou bolesti za hrudní kostí? Pak Vás musíme důrazně varovat a doporučit, abyste urychleně vyhledali lékaře, protože vám hrozí akutní infarkt myokardu. Bolesti v kolenou a kyčlích při chůzi předznamenávají počínající artrózu. Hodně se potíte a častěji vás bolí hlava. Také vyšší krevní tlak je často v přímé souvislosti s obezitou. Naměřili vám zvýšené hodnoty krevního cukru? Obezita je častou příčinou vzniku cukrovky II. typu. Je třeba, abyste vyhledali pomoc odborníků v redukčním klubu Diana. Pomůžeme vám se životosprávou. Dále potřebujete lékařskou pomoc na obezitologických jednotkách interních klinik. Léčba se bude sestávat ze změny stravovacích návyků, z farmakoterapie, případně z chirurgické léčby.

BMI > 40
OBEZITA III. stupně (těžká, morbidní obezita) - velmi vysoké riziko vzniku zdravotních komplikací

Váš celkový zdravotní stav je je odrazem vaší velmi zvýšené hmotnosti. Choroby, které Vám již komplikují život, jsou toho důsledkem. Zadýcháváte se při malé fyzické námaze, pociťujete tlakovou, svíravou či pálivou bolesti za hrudní kostí? Pak Vás musíme důrazně varovat a doporučit, abyste urychleně vyhledalali svého lékaře, protože vám hrozí akutní infarkt myokardu. Hodně se potíte a častěji vás bolí hlava, tak vyšší krevní tlak je často v přímé souvislosti s obezitou. A dále Vás ohrožují - ischemická chorba srdeční, cévní mozková příhoda, žilní trombóza, poruchy srdečního rytmu. Bolesti v kolenou a kyčlích předznamenávají artrózu nosných kloubů. Naměřili Vám zvýšené hodnoty krevního cukru? Obezita je častou příčinou vzniku cukrovky II. typu. Máte velmi vysoké riziko vzniku nádorů gynekologických, trávicího traktu (zejména tlustého střeva a konečníku, žlučníku, jater a pankreatu), urologických. Jste ohroženi poruchami trávení, žlučníkových kamenů, kožními onemocněními a v neposlední řadě horším hojením ran a častějším výskytem úrazů. váš stav vám zkracuje život! Je třeba, abyste vyhledali pomoc odborníků v redukčním klubu Diana, kteří vám pomohou se životosprávou, potřebujete lékařskou pomoc na obezitologických jednotkách interních klinik. Nikdy není pozdě pro sebe něco udělat, zvláště, když vám to může zachránit život!

email: sladeckova@klubdiana.cz