Jak řešit noční přejídání

Zatím o mém problému ví jenom manžel. Velmi se za to stydím a nevím si s ním rady. Je mi 36 let a po dvou dětech jsem velmi ztloustla. Myslím, že mám dost silnou vůli a tak jsem se před půl rokem rozhodla zhubnout. Začala jsem denně cvičit , v jídelníčku vynechala sladkosti a tučná jídla a poslední jídlo snědla v 17.oo hod. Kila šla dolů, ale teď se to obrátilo.Vynořil se jiný problém. Denně se v noci kolem 2-3 hod. probouzím a v polospánku jdu a sním, co mi přijde pod ruku. Nemám vůbec zábrany, cpu se vším. Samozřejmě že vím, kde jaké potraviny doma jsou. Nejraději bych nic nekupovala, ale to vzhledem k rodině nelze. Veškerá předsevzetí z večera jsou v noci pryč. Připadám si jako blázen, protože dělám přesně to, co nechci. Kristýna

Jak řešit noční přejídání

Současná doba se svým kultem štíhlosti způsobuje čím dál více problémů. To, jak se máme vnímat, jak jedině být pro ostatní „přijatelnou“, se řídí zcela extrémními nenormálními pravidly. “Být normální ženou“ je totiž v současnosti tvořeno módními trendy, byznysem a krásou, nikoli především posláním být láskou, maminkou, babičkou. Tak jsou hlavními sociálními ukazateli naší lidské hodnoty jen povrchní charakteristiky – hyperštíhlost , vysportovaná postava, silikonová ňadra a smyslné rty.

Je pravdou, že člověk je bytost optická a svůj první dojem o druhých si utváříme především na základě zrakového vjemu. Možná však zde je ten začátek konce. Jako dívky a ženy totiž chceme být muži vybrány mezi ostatními právě my. Bojíme se nebýt podle uznávaných mír 90-60-90 cm. Jenže to je jen ideál neboli zcela mimořádný úkaz nikoli všeobecný průměr.

Děsíme se, že nebudeme atraktivní při výběru, že nebudeme dost hezké pro své partnery, že nebudeme úspěšné při výběru do zaměstnání. Snažíme se tedy do těchto ideálních, nereálných tělesných parametrů vměstnat.
Reklama tu též dělá své ničivé dílo. Na bilboardech vidíme jen naprosto krásné a tudíž naprosto šťastné lidi. Jediná cesta ke štěstí podle nich vede přes fyzickou krásu, moře peněz, závodní auta a whisky se sodou. Ale většina z nás si o tomhle všem může nechat jen zdát. Jsme tedy systematicky tlačené do pocitů úzkosti a strachu před tím, že zůstaneme osamocené a nešťastné.

Jedním z vyústění těchto pocitů jsou i neodborné snahy o hubnutí a následné „ porouchání normálního mechanismu stravování“. Mluvíme o poruchách příjmu potravy (PPP) a z nejznámějších mezi nimi jsou anorexie a bulimie. I když je to pro okolí nepochopitelné, postižené ženy ( a přibývá i mužů ) vnímají celou situaci skutečně poruchově. I při totální vyhublosti mají z jídla masivní pocity úzkosti a strachu, že ztloustnou a že se tím stanou nepřijatelnými. Jediný pocit duševního klidu prožívají, když nejí vůbec nebo když jídlo vyzvrací.

Mezi nově uznávané poruchy příjmu potravy byl zařazen i tzv. Syndrom nočního jedlictví, NES (Night Eating Syndrom). Vyskytuje se u jedinců hubnoucích tvrdou redukční dietou a nesprávným postupem. Milá Kristýnko, bohužel je to váš případ. Na rozdíl od ostatních máte ocelovou vůli, ale psychika si i u vás našla „tajnou cestičku k jídlu“.I když si člověk postižený tímto syndromem vše uvědomuje, není schopen své přejedení v noci ovládnout. Tu silnou vůli zkrátka máte v noci oslabenou.

Zásadní chybou, kterou děláte je ukončování jídla v 17 hodin. Pro tělo je to pak do snídaně strašně dlouhá doba, zpomaluje se metabolismus a tudíž i hubnutí a mozek, psychika hledá řešení. Našlo ho v nočním přejídání. Jezte nejdéle tři nebo spíše dvě hodiny před odchodem na lůžko. Možná budou třeba i další opatření, ale to by bylo lépe, pokud byste se s námi, tedy s odborníky v Klubu Diana kontaktovala přímo. Ve vašem případě bych doporučovala některý z naších redukčních kurzů, které nyní zahajujeme. Laickým hubnutím bohužel k takovýmto malérům dochází, ale není to žádná tragedie, vyřešíte to, nebojte se.

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 146x)