Zdravá strava jako posedlost

Moderní doba nabízí mnoho rad jak žít zdravěji. K zdravému životnímu stylu patří nekouření, cvičení, ale především zdravá výživa. Důsledky propagace zdravé výživy jsou v mnoha případech velmi pozitivní, ale velká zaměřenost na toto téma může mít i negativní následky zejména u lidí, kteří trpí velkou úzkostí se mže úsilí o zajištění zdraví touto cestou proměnit ve velké nebezpečí. Hrozí jim ortorexie.

Zdravá strava jako posedlost

Extrémní pozornost zaměřená na potravu a její účinky způsobuje ve stále větší míře v celém světě i u nás tzv. poruchy příjmu potravy (PPP). K těm známým patří mentální anorexie (chorobné nechutenství) a mentální bulimie (chorobné přejídání). Třetí poruchou, která ve svém výskytu poslední roky sílí, je orthorexia nervosa (česky ortorexie). Jde o přílišnou, extrémní starost o zajištění svého zdraví a psychického klidu konzumací pouze zdravých potravin. Původně pozitivní snaha se u úzkostných lidí může přeměnit v patologickou posedlost ohrožující až jejich život.

Začíná často nenápadně snahou o konzumaci biopotravin nebo makrobiotikou, vegetariánstvím či veganstvím. Tito lidé se snaží přijímat nechemizované potraviny, vyhýbat se potravinám vypěstovaným pomocí umělých hnojiv i potravinám obsahujícím uměle vyrobené látky (např. éčka). Bohužel však u některých jedinců veškerá opatření nevedou k psychickému klidu, ale naopak k chronické hrůze, napětí a dalšímu vyhýbání se potravě.

Postižení se postupně dostávají do slepé uličky, přestávají věřit i tomu, co výrobci píší na obalech a nejraději by si své potraviny pěstovali sami. Jídelní repertoár se jim neúnosně zužuje a oni hubnou až do nebezpečné podvýživy. Každá stravovací chyba je prožívána jako silný pocit viny až zoufalství a deprese. Podobně jako u anorexie může být na konci této poruchy i metabolický rozvrat, selhání orgánů, smrt. Původní porucha příjmu potravin se může rozvinout až v těžkou obsedantně kompulzivní poruchu, při které jedinec již nemá sílu vykonávat běžné denní činnosti, či zaměstnání. Má nutkavé myšlenky a jediné téma, které stále naplňuje jeho život.

Proto, máte-li pocit, že se stále zabýváte zdravou skladbou své potravy a že se čím dál více jídla bojíte, bylo by lépe, dříve než se tato porucha nebezpečně zvětší, vyhledat pomoc odborníků. Nejprve zajděte na konzultaci ke klinickému psychologovi, slabší forma a nižší úzkost se dá vyřešit psychoterapií. Pokud však psycholog uzná za vhodné, dá vám doporučení k návštěvě psychiatrické ambulance. Při užívání léků proti úzkosti a antidepresiv se může celá záležitost zklidnit, až úplně vyléčit. Není tedy třeba se bát ani stydět, ale jednat.

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 245x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 845x)