Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

Dieta a úzkost

 

Úzkost je pro redukční dietu velmi destruktivní silou. Oslabuje silnou vůli a energii k hubnutí kdykoli a kdekoli. Ničí dobrá předsevzetí, způsobuje opakovaná selhání na cestě za štíhlostí.

 

DIETA A ÚZKOST

Dotaz čtenářky:

Je mi 19 let a ráda bych se zbavila své nadváhy, kterou „přikrmuje“ můj strach. Chodí se mnou na každém kroku. Jsem hrozně nejistá a tuto vnitřní nejistotu a úzkosti řeším tím, že se před každou těžší situací, nějakým úkolem či problémem utíkám najíst. Zdá se mi, že tak „utíkám z bojiště“ před střetem s problémem. Někdy se hrozně přejím. Nepříjemné psychické sevření způsobené úzkostí se sice zmenší, ale zase jsem tak utlumená, že už nemám sílu nic dělat. Tak mnohdy prošvihnu i důležité věci. Neodvážila jsem se kvůli svému strašpytlovství jít na jaře k přijímacím zkouškám na vysokou školu. Myslím, že bych tam působila jako neschopný, roztřesený člověk. Připadám si jako zbabělec. Přesto bych studovala hrozně ráda psychologii a ta mne velmi zajímá. Myslíte, že bych mohla najít cestu, jak se své chronické úzkosti i obezity zbavit? Hanka, Brno.


Úzkost je bezdůvodný strach
Úzkost žije v naší duši stejně jako parazit v lidském těle. Ubírá sílu, energii, sžírá. Zastrašuje, zahání nás do kouta tam, kde má se člověk chovat suverénně a přesvědčivě. Cítíme se jako „roztřesený ratlík“, ale čím více se snažíme, tím méně se nám daří skrýt před okolím zprávu, že se čehosi nekonkrétního, nespecifikovaného bojíme. Kdybychom svou úzkostí tolik netrpěli, byli bychom až trochu legrační – bát se ničeho a všeho.

Strach při dietním startu
Mnoho z nás kvůli tomu prapodivnému pocitu strachu svůj dietní start odkládá. Bojíme se začít hubnout. Pokud se zeptáme po příčině, je taková mlhavá, něco jako tušení velkého utrpení. Přitom však, pokud se dietní režim nastaví rozumně a pro dotyčného se sestaví jemu vyhovující jídelníček, žádné strádání nehrozí. Často tento vědomě nevysvětlitelný pocit nemůžeme potlačit a raději nadbytečná kila na sobě nosíme.

Kde se úzkost i kila rozpouštějí.
Úzkost se však v rozumějící a přátelské atmosféře rozpouští. Proto je tak výhodné skupinové hubnutí, jak je realizuje Klub Diana (www.klubdiana.cz). Místo úzkosti se mezi spřízněnými dušemi navrací pohoda a tudíž i dobré výsledky v shazování kil. Proto při hubnutí ve skupinách vládne místo úzkosti radost a to je na úzkost největší bič. Ti, kdož předtím nevěřili ve své síly zhubnout, se díky své psychice osvobozené od úzkosti cítí dost silní na boj se svými kily.

Kdy je člověku úzko poprvé?
Vlastně přesně nevíme, kdy plod v matčině těle začne vnímat libé nebo naopak nelibé pocity. Nicméně je již fotografická dokumentace, že již po pár měsících v děloze si malé lidské embryo cucá zcela bezostyšně a spokojeně paleček u své ještě nedovyvinuté ručičky. Už tedy ví o pocitech slasti, které mu sání přináší. Doufejme, že alespoň po dobu devíti měsíců před příchodem do skutečného a v mnohém i nepříjemného života, se má lidský tvoreček jen a jen dobře. Avšak již v okamžiku porodu zažívá děťátko první a možná největší úzkost. To, jaký to bude mít v budoucím životě dopad, nad tím se zamýšlíme málokdy.

Porod je tíseň, tlak, bolest, stres
„To je ale porod!“ říkáme lidově o situaci, která je strašně těžká, náročná. Ano, cestou úzkosti prochází nejen dětské tělíčko, ale v něm vše prožívá už i jeho dušička. Úzké cesty porodní mohou být zdrojem základní, existenciální úzkosti. Jde o nekonkrétní strach ze života i strach o něj. Není jasné ani miminku, ani dospělému, co hrozí a o to je úzkost horší pocit.

Hubnutí a existenciální úzkost
Lidské podvědomí ukládá všechny informace o světě, prožitky, vjemy i významné souvislosti mezi nimi hluboko do psychických „skladů“. Tak, jako dům má podsklepení s úložnými prostory, tak lidská psychika má své „podvědomí“ nebo ještě hlubší sféru – „nevědomí“. Sem se ukládají první základní zprávy, co je možno od života očekávat. Porod je první zpráva, že život není jen příjemný. Úzkost je následně vzniklý strach ze života, z utrpení, z bolesti, ale i strach o život, o přežití.

Úzkost je nepřítel diety
Spontánně chceme samozřejmě žít s příjemnými pocity a ty nepříjemné nás více či méně děsí. Zredukovaná strava, tedy vlastně každá dieta, je především zredukování příjemných prožitků s laskominami a lahůdkami. To pro někoho může být již dostatečným podnětem pro vznik úzkosti čili strachu z nepříjemných pocitů hladu, slabosti, chuťového strádání. Pokud je úzkost silná, postižená osoba ji sama i při velké touze zhubnout „ nepřekročí“.

Rodiče mohou úzkost v dítěti zvětšit nebo odstranit
Po narození se dostáváme do prostředí, jehož atmosféru, lidi, věci i události vnímáme a prožíváme. Rodičovská manipulace s dětskou psychikou je tím, co úzkost buď přiživí nebo z dětské duše vyžene. Jsou-li a chtějí-li být rodiče vůči dítěti v nadřízené pozici, snaží se vychovat dítě pokud možno ke slepé poslušnosti. Učí ho, co by mělo dělat, jak by se mělo chovat, aby se jim to líbilo. Nenaučí ho řešit situace podle svého, nebát se věřit v sebe, ale přesně naopak. Výuka ke slepé poslušnosti tak vede potomka k pocitům, že je v úzkých či slepé uličce vždy, když má nést za něco svou vlastní odpovědnost. Nedivme se, že úzkost přijde, máme – li se pustit do diety.

Úzkost roste jako těžce vykořenitelný „plevel“
Také opačná čili přílišná rodičovská péče vede dítě k úzkosti ve chvíli, kdy má začít jednat samostatně. K tomu ho rodiče nevedli, neučili. Samostatný dospělý život je pak vnímán potomky jako nezvládnutelná situace, přílišný stres a frustrace. Takový dospělý člověk cítí osamocenost a žije ve strachu o zdraví i z neočekávaných událostí. Je-li sám, pak záhy zjistí, že má blízkého příjemného a chutného přítele. Ano, jídlo sice má v pár příbězích posilující vliv, při dietě je však nebezpečně a nezvladatelně destruktivním nepřítelem. Obzvláště při zredukovaném režimu - dietě je dotyčný člověk při poněkud „obnažených nervech“ vystaven své úzkosti. Ta zvětšuje pocity napětí. Uvolnění přichází jen po nějaké sladkosti.

Jak hubnout bez úzkosti
Způsob boje s úzkostí záleží na její velikosti. Pokud se necítíte být zcela paralyzováni, je dobré hodně relaxovat. V redukčních kurzech Klubu Diana učíme speciální relaxační cvičení, které místo úzkosti navozuje příjemné uvolnění a zkoušíme si i asertivní techniky.
Také speciálním tréninkem se dá podle pravidel asertivního jednání střetnout se svou vlastní úzkostí i nadváhou a zahnat obě na ústup. Poradit se můžete třeba na Redukčních linkách Klubu Diana 296 180 024 a 604 384 116 se s těmi, kteří hubnutí a lidskou psychiku znají, i s těmi, kteří bojují .

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 11 928x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 819x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 857x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 628x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 781x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 238x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 253x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 079x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 825x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 110x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 538x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 586x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 642x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 621x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 033x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 549x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 229x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 377x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 100x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 766x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 182x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 928x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 969x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 174x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 157x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 398x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 729x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 103x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 386x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 973x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 062x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 808x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 826x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 909x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 051x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 474x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 277x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 714x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 799x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 586x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 993x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 042x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 087x)

 

 

nahoru