Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

Vánoce – postrach nebo posila diety?

 

Kromě typických „hubeňourů“ a pacientů s mentální anorexií, tedy chorobným nechutenstvím jsou všichni, kdož se snaží o dodržování dietního režimu, z vánoc již dlouho dopředu psychicky zdeptáni. Vánoce pravidelně posílí náš komplex méněcennosti, pocit neschopnosti a slabošství. Nejradši bychom před těmi „ šťastnými a veselými“ utekli tam, kde nebudou ani linecké koláčky ani řízky s bramborovým salátem.

 

Vánoce – postrach nebo posila diety?

Z dopisu čtenářky:

Vánoce jsou pro mne od doby, co se před lety oženil můj bráška, pravým očistcem. Pravidelně se totiž všichni na Vánoce sjíždíme u našich rodičů. Bohužel na téhle tradici rodičům velmi záleží a tak kvůli nim rok co rok trpím „jako zvíře“. Moje švagrová je totiž od přírody hubená jako tyčka a svých 49 kilo považuje za naprostý ideál a vzor pro všechny kolem. Ona se může cpát od rána do večera a pořád bude vypadat jako smrtka. Já mám naopak celý život typicky hruškovitou postavu, zadek jak vrata a stehna jako rosol. Celý život držím nějaké diety, ale vždy maximálně zhubnu na prsou, takže z nich zbudou jen „volská oka“, ale s tím podstavcem ani nehnu. Po dvou porodech mám patnáct kilo navíc, moje švagrová se na mateřské ještě zhubla. Samozřejmě, že jí závidím a mám při setkání s ní komplexy. Nejhorší však je, že mi už před štědrovečerní večeří uděluje rady, jak bych měla zhubnout a jak jsou moje děti nezdravě tlusté. Asi si umí každý představit, jak mi v její společnosti chutná. Pod stromeček od ní pravidelně dostávám tričko, do kterého se nevejde ani moje 10tiletá dcera. Švagrová se pak celý večer nahlas a přede všemi diví, jak je to možné, že se do tak obrovské velikosti nevejdu. Kamarádka mi říkala, ať se na ty její řeči vykašlu, ale mně to nejde. Nenávidím ji i ty pitomé vánoce.“

 

Pohádka o vánocích
Vánoce, tak jak by měly v klasickém pojetí vypadat a jak je toužíme prožít, jsou pohádkové. Už dlouho dopředu se k sobě lidé chovají vlídně a laskavě. Vše vyvrcholí Štědrým večerem. Lidé jsou šťastni, že se mohou navzájem obdarovávat, jsou spolu a cítí to tiché společné štěstí. Vše, i zvířátka se radují z těch pohádkových chvil.

 

Pohádka se změní v drama
Střet reality s idealizací vánoc dělá z celé situace mnohdy složité drama. Život není pohádka a obrovská rozdílnost našich představ a toho, co se opravdu děje, vyprovokuje či velmi umocní pocity psychického strádání. A jak to souvisí s naším jídelníčkem, dietou? Přímo úměrně. V tom, co pro nás jídlo psychicky znamená, jsou samozřejmě rozdíly, ale každý psycholog dobře ví, že jídlem a způsobem, jakým s ním zacházíme, vyjadřujeme sami sebe, své pocity i postoje vůči okolnímu světu.

 

Před vánoci se zvýrazní špatný psychický stav
Všechny psychické problémy se s přibližujícími, emočně vypjatými vánočními svátky zvýrazňují. S tím, jak obchod startuje dříve své předvánoční reklamní kampaně, začínají se lidé cítit hůře už na podzim. Zvyšuje se výskyt mentální anorexie nebo se horší stav již stabilizovaných pacientů. I ostatní poruchy příjmu potravy jsou četnější. Jako bychom nemohli vnitřně strávit to, že mezi tím, co vánoce mají dávat a naším očekáváním jsou překážky, které neumíme jinak řešit.

 

Předvánoční stres vyčerpává
Kolotoč předvánočních příprav je čím dál náročnější a způsobuje, že slabší jedinci nadměrnému stresu a vyčerpání podléhají. Je-li stres příliš vysoký, někteří jedinci začnou trpět neurotickými příznaky, jiní depresivními. Někteří z nás jedí více, jakoby kousáním a žvýkáním ventilovali vnitřní napětí. Pro jiné je stres již nadhraniční, trpí nechutenstvím a trávicími problémy. Příliv trpících se v psychologických a psychiatrických ordinacích s blížícími svátky dramaticky zvyšuje.

 

Negativní emoce mají ničivé následky
To, co je na „obnažování“ neuspokojivé emoční bilance v našich duších před svátky nejnebezpečnější, jsou krizové zkratové okamžiky. Tragická je každoroční předvánoční statistika. Deprese, pocity osamělosti, chybění lidských vztahů či jinak tíživá situace se v protikladu s představou idylických vánoc stávají nesnesitelnými.Bohužel, místo aby vyhledali psychologa, lidé si v této době nejvíce sahají na život.

 

Vánoce v kruhu rodinném
I tam, kde je člověk obklopen příbuznými a netrpí osamoceností, je průběh vánoc závislý na tom, jaké jsou předchozí vztahy mezi příbuznými či partnery a dětmi. Žádné mávnutí kouzelného proutku nenastolí při vánočních setkáváních citlivé vztahy plné ohledů a vzájemného porozumění, kde před svátky již nebyly. Čím dál více se tedy význam těchto společných chvil přesunuje a náhradně zaměřuje na jídlo. Nemáme si co říct? Jídlo nám zaplní čas a pusu, kdy bychom si měli povídat. Následný útlum z nás alespoň sejme psychické napětí z nesympatických příbuzných.

 

Ženy chtějí jiné vánoce než muži
Představy o tom, za jakých podmínek budou vánoce šťastné a veselé, se docela zásadně liší u mužů a u žen. Rozpor v našich představách pak v nás občas vyvolá takovou nespokojenost, že ji ventilujeme a tím se svátky klidu a míru mění ve výměnu názorů a vznik partnerských krizí. Každý se těšíme na něco jiného. Ženy spíše potřebují emoční „potravu pro duši“, očekávají zvýšené projevy citů, lásky a díků, podpořené dárky, které by vlastně měly být dalším vyznáním. Muži se možná více těší na „ Výživu pro tělo“, tedy mimořádně dobré jídlo, pití, pohodu u televize a samozřejmě i větší porci sexu. Nejsme-li obeznámeni o těchto odlišnostech, mohou být vánoce velkým zklamáním.

 

Možnost šťastných vánoc existuje
Z předchozího textu možná už teď na někoho padá deprese. Tak tragická však situace vůbec není a nemusí být. Tím, že budeme připraveni a budeme mít vánoce „pod vědomou kontrolou“, můžeme je prožít v mnohém přesně podle svých přání. Nesmíme však spoléhat, že nám je „šťastné a veselé“ udělají ti ostatní. Pokud si podmínky pro to, abychom byli s vánoci spokojeni, vytvoříme podle reálných možností a nikoliv podle svých nerealizovatelných fantazií, budou vánoce takové, jaké mají být. Možná ne šťastné a překypující veselím, ale prožité s vnitřní pohodou a menší či větší radostí.

 

Pár rad psycholožky Dr. Zdeňka Sládečkové pro pěkné vánoce:
1) S lidmi, s nimiž máte vánoce strávit, je dobré se předem dohodnout na scénáři.
2) Od ostatních raději nic neočekávejte. Pak vás nemohou zklamat, ale jen příjemně překvapit.
3) Rozmyslete si, které věci a situace přinášející vám do duše příjemné pocity budou v čase vánočním k dispozici a až přijdou, berte si z nich „výživu pro duši“.
4) Pokuste se vcítit do blízkých osob a na vánoce udělat něco, co by je potěšilo. Nečekejte však, že vám oplatí stejným, nevědí o vašich myšlenkách a záměrech.
5) Vánoce dávají šanci, abychom se radovali ze života. Život je dar nejcennější. Naučte se vidět hodnoty tohoto daru, i když zrovna nebude nablízku nikdo, s kým byste se o své pocity podělili. Vánoce tak budou pro vás také darem.

 

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 7 970x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 819x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 858x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 628x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 781x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 239x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 253x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 080x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 825x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 110x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 539x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 586x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 643x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 621x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 033x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 550x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 229x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 378x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 100x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 767x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 182x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 928x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 970x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 174x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 158x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 398x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 730x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 103x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 387x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 973x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 062x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 809x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 826x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 910x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 051x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 474x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 278x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 714x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 800x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 587x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 993x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 043x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 087x)

 

 

nahoru