Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

O otcovském ledovém srdci

 

Nový rok má v sobě tisíc skrytých tajemství. Bůh ví, jak do tohoto roku správně vykročit a nezakopávat nejen o druhé, ale především sám o sebe? Chcete-li pojďte se mnou nakukovat do studánky lidské duše a řeči těla.

Jako psycholožka totiž do duší nahlížím již třicet let. Beru to, co vidím, opatrně do dlaní a přes své psychologické zkušenosti a vědomosti se snažím porozumět. Hledám kořeny, souvislosti, příčiny, abych pochopila, co je v hloubi duše špatně. Abych našla „bludný kořen“ a pomohla ho překročit.
Tohle hledání mě často dovádí u mých pacientů až k jejich bolestem a nemocem tělesným. Mnohdy si léčí různé zdravotní obtíže, ale ty se obzvláště při stresu či vyčerpání s urputností vracejí. Lékaři ani postižení nehledají souvislosti s psychikou, já však je mnohdy tuším. Mnohé potíže těla mají svůj bludný kořen v duši, jsou nemocemi psychosomatickými.
Pokud totiž psychika z nějakého důvodu nesmí nebo nemůže dát najevo svou vůli, tedy něco, co významně chce či hodně nechce, projeví svou vůli skrz tělo. Duše si prosadí svou a tělesnými problémy trestá svého žalářníka, nás samotné. Skryté v podvědomí jsou významné zdroje našeho chování a prožívání. Motivy toho, proč často stůně nejen duše, ale i tělo.
Ve Vlastě vám zkusíme nabízet maličko složitější, psychologické nahlédnutí do alchymie tohoto lidského podvědomí. Pro mne to vždy byla a je cesta nekonečně poutavá a tajuplná. Zvu vás spolu projít příběhy z mé poradny. Je však třeba našlapovat opatrně. Pozorným čtením o jiných porozumíte víc i svému tělu ve zdraví či nemoci nebo též své duši. Čtěte spíše svým srdcem, vcítěním, citem. Vše, co je důležité, je zde očím neviditelné.

 

O otcovském ledovém srdci

Paní Lenka ke mně do poradny původně přišla kvůli hubnutí. Bylo jí právě 44 let a měla asi dvacet kilo navíc.V jiných oblastech je úspěšná. Přednáší na vysoké škole, publikuje, vede výzkum. Je sympatická, společenská a kamarádská. Jen s muži to nikdy nějak nevyšlo. Lenka si to vysvětlovala tloušťkou.

Prošla už všemi možnými dietami, stovkami hodin ve fitkách a tělocvičnách.Nedařilo se. Pochopila, že chyba je asi někde hlouběji. Sama napsala:
„Nemám dlouhodobě pevnou vůli odříkat si ty posilující chuťové požitky. Před ostatními vypadám psychicky silná. Přitom mnohdy cítím značnou nejistotu a strach, že neobstojím .Tyhle „blbé“ myšlenky se pak jako vlna přes mne převalí a změní se na totální pocit bezmoci a vzteku. Cítím se z toho vyčerpaná, nervózní a zoufalá, že s tím nemohu nic dělat.
V tu chvíli v mé hlavě naskakují myšlenky na sladké. Jsou velmi vtíravé, nemohu myslet na nic jiného. Nepouštějí mne, dokud neuposlechnu. Když konečně sním cokoli sladkého a už jím další jídlo bez omezení, ladu a skladu, uleví se mi. Cítím se šťastná, ale jen na chvíli.
Pak přijde trest v podobě nadýmání, nafukujícího se břicha. Je jako kopací míč, jako obrovská bolavá bublina, která nesmí splasknout. Protože ty prohřešky proti dietě dělám večer, celou noc trpím a myslím na to, zda to do rána přejde .Je to trapné a zatím žádnými léky nevyléčitelné. „
S Lenkou jsme si povídaly o všem možném, až jsme narazily na zajímavé téma. Lenka pochází z prvního manželství svého otce a má brášku. Z druhého manželství otce se též narodilo děvče a chlapec. Mezi dívkami, vlastně již ženami je věkový rozdíl 17 let a všichni sourozenci mají mezi sebou velice dobré vztahy. Jen ty dvě sestry však trpí obezitou, ostatní příbuzní jsou velmi štíhlí. Proč právě a pouze jen ony?
Na další konzultaci jsem pozvala obě, Lenku a Janu. Přišly, velmi milé a veselé. Bylo vidět, že jsou spolu i přes věkový rozdíl v pohodě. Sdělily mi, že už před naším setkáním o všem spolu hovořily. Hledaly příčinu svých společných potíží. I Jana totiž byla obézní, opakovaně hubla a tloustla a trpěla též střevními problémy.


Nakonec se naše hledání motivů začalo soustřeďovat kolem největšího společného bodu sester – otce. Obě ho velmi milovaly a uznávaly za jeho houževnatost a vytrvalost. Otec prý měl všechny své děti hodně rád. Dokud byly malé, vymýšlel pro ně spoustu zábav a her. Přesto však, když se s ním měly obejmout a políbit na přivítanou, cítily jakousi odtažitost a chlad. Měl prý studené rty. Neměl rád, když se ho lidé dotýkali, nějak mu bylo příjemnější, když na něj ani jakožto výraz přátelství či lásky, moc nesahali. Bylo to pro okolí sice trochu nepříjemné, ale braly to jako fakt a nezamýšlely se nad tím.


Teprve později s každou dívkou vznikl problém. Když dospívaly a začala se jim zakulacovat postava. Otec to zaoblování komentoval jako nebezpečí. Neměl rád tlusté ženy, byly pro něj symbolem lenosti a neschopnosti se ovládat. Slabochy obecně opovrhoval. Sám na sebe byl přísný, asketický.
Obě dívky, i když každá v jiné době, rodině a na jiném místě, ucítily a prožívaly totéž, tedy zprávu, že tatínkova láska bude „ledová“, dokud nebudou opět velmi štíhlé. A protože o jeho lásku moc stály, snažily se od té doby marně vrátit se do „pažitkovité“ postavy.
Jejich snaha o askezi, sebezapření a zhubnutí byla střídána s obdobími jojo efektu – tedy přibýváním na váze. Tehdy jedly bez omezení. Za „svobodné jednání“ však pravidelně dostávaly trest – obrovské nafouklé břicho.


Mluvila jsem pak s oběma sestrami o tom, že dospívající dívky potřebují velice přirozeně cítit otcovskou lásku, jeho vnitřní přijetí vlastní dcery jakožto krásné ženy. Tatínkové to často vyjadřují slovy. „ Budu si muset koupit vzduchovku a ty nápadníky odhánět!“ Dívky tak uvěří v sebe, získají jistotu a sebedůvěru, že jsou jako ženy láskyhodnými, přitažlivými a přijatelnými. Pokud je otcovského ujištění málo, dívky tělesně dospívají, ale psychicky zůstávají podvědomě i v jednání a ve snížené sebekontrole napůl dětmi. A ty si přece mají užívat a netrpět nějakým odříkáním.
Lenka i Jana prošly při našich setkáních postupnou psychickou proměnou. Obzvláště, když se ukázalo, že otec sám byl vychováván velmi asketickou matkou, mluvily obě o tom, že mají pro svého tatínka a jeho jednání mnohem víc pochopení . Měly též i více odvahy ucítit a přijmout, že jeho srdce díky té „ledové vnější slupce“ bylo o to vřelejší uvnitř.


Nicméně úplný happyend se nekonal. Obě ženy se přestaly sice bát, že když něco nezvládnou či zkazí, svět je za to s otcovským ledovým odstupem nevyloučí z mezilidských vztahů. Došly tak daleko, že více než o své neschopnosti se začaly zajímat o své radosti a přání. Říkaly, že jejich střevní obtíže se u nich vyskytnou pouze tehdy, když se k nim nějaký muž zachová bezcitně či odmítavě. Ujistily mě ale, že ani jedna u takových mužů lásku hledat nebude. „Nejsem blázen, vždyť všude kolem je spousta lidí a já chci mít místo bolavého prázdného břicha plné srdce. Už nechci škemrat u dveří.“ – prohlásila Lenka, když jsme se viděly naposled. A já jsem byla moc ráda, že obě sestry našly každá tu dospělou a láskyhodnou ženu v sobě. Ženu, která se má ráda bez ohledu na ledové počasí či ledová srdce jiných.

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 8 629x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 819x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 858x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 629x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 781x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 239x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 253x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 080x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 825x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 110x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 539x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 586x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 643x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 622x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 033x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 550x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 229x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 378x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 100x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 767x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 182x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 928x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 970x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 174x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 158x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 398x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 730x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 103x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 387x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 973x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 062x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 809x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 826x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 910x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 051x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 474x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 278x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 714x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 800x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 587x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 993x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 043x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 087x)

 

 

nahoru