Tipy, jak zastavit útoky hladu

BERLÍN (INT, alf) - Tuhle situaci zná asi každý, kdo se pokoušel zhubnout. Naprosto znenadání se objeví šílený hlad a během několika minut jsou všechna dobrá předsevzetí pryč a člověk sní, na co přijde. Co se dá proti takovým zákeřným záchvatům hladu dělat?

1. Vyhnout se možnosti, že se dostaví. „Tyto útoky jsou ve skutečnosti záchvaty paniky v centru, které řídí příjem potravy,“ vysvětluje psycholožka Cora Besser-Sigmund z Hamburku. Podle lékařských zjištění jde o následek prudkého poklesu hladiny cukru v krvi při hubnutí. A přesně to by se nemělo stát. Proto není možné vynechávat obědy a večeře, ale jídlo si rozdělit po celý den do pěti malých porcí.

2. Zavřít na deset sekund oči. Už samotná otázka: Proč bych měla vlastně něco hned teď sníst, pomůže zbrzdit touhu po potravě. „Zkuste si objasnit, jaké motivy se nacházejí za útokem hladu. Zda to je problém s láskou, ve vztahu, nebo pouhá touha mlsat.“

3. Okamžitě se napít studené vody. Studená voda funguje jako startér spalování kalorií. Jak se žaludek ochladí při ohřívání, tak trvá nějakou dobu, než se vrátí do původní teploty a to spálí kalorie. Mimoto vypití sklenice vody trvá asi dvacet sekund. A to může být přesně doba impulsu, kdy mozek nutí jíst člověka něco tučného nebo sladkého.

4. Vyčistěte si zuby. Zní to kuriózně, ale chuť zubní pasty vás odtáhne od chuti jíst. Ten, kdo je často postihován útoky hladu, měl by u sebe mít kartáček s nějakou ostrou pastou. Tím se ochrání.

5. Černobílé myšlení. Zkuste si představit dort nebo pizzu, jak vypadá černobílá. Nebo se na dobrotu podívejte brýlemi se zeleným či modrým barevným filtrem. Přejde vás chuť to jíst.

6. Malé hříchy. I při hubnutí si můžete dovolit nějaký ten hříšek, vše zakázáno není. Jeden kousek čokolády nebo pár gumových medvídků jsou přijatelným zločinem proti hubnutí. Počítejte s takovými hříšky rovnou v plánu své diety.

7. Jezte včas. Útoky hladu přicházejí nejčastěji večer, když jste doma sami a nudíte se. Proto musíte včas jíst dosyta, abyste se jim vyhnuli.

Komentář PhDr. Zdeňky Sládečkové z redukčního klubu Diana www.klub-diana.cz

Pocitu náhlého hladu říkáme „vlčí“. Vyjmenované tipy, jak mu nepodlehnout, jsou vhodné. Kždý si může vybrat způsob, který mu nejlépe vyhovuje. Jen bych upřesnila radu číslo 2. Zde jde spíše o akutní chuť na něco, co přináší kompenzační pocit slasti proti právě prožívaným negativním pocitům. Nejde tedy o hlad, ale touhu vychutnat si něco příjemného.

Všechny tyto rady jsou však celkem k ničemu, pokud dotyčná osoba nemá zaveden správný redukční jídelníček. Když chceme hubnout, je třeba umět pro sebe vytvářet příjemný jídelní styl. Dodržujeme-li ho, náhlé pocity akutního hladu brzy vymizíProto je vlčí hlad vždy zprávou, že v našem jídelníčku je něco v nepořádku.
Článek byl uveřejněn v deníku Blesk, 2006

O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 4 685x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 245x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 845x)