O hubnutí vím vše na vlastní kůži aneb Příběh pro boubelky

„Vykrmila si mě moravská babička. Byla učitelkou na vesnické malotřídní škole a vychovávala mne značnou část dětství. Měla jsem být vzorem péče pro ostatní rodiče. Do tanečních mne vybavila osmdesáti sedmi kily, které jsem tam měla rozvlnit. Nikdo z přítomných hošíků o tančící kredenc nestál.“ – s úsměvem začíná svou zpověď pro posilu všech boubelek doktorka Zdeňka Sládečková, vedoucí Klubu Diana.

Díky tloušťce psycholožkou

„O hubnutí a komplexech z tloušťky vím vše na vlastní kůži. Asi proto mi ženy důvěřují. Prošla jsem si také desítkami diet a díky jim byla ještě tlustší. Mně o tom, jak je to někdy nemožné nesníst vše, co je k mání, nemusí nikdo nic vysvětlovat.“ – přiznává dr. Sládečková, zakladatelka známého a úspěšného Klubu Diana, zaměřeného na zhubnutí těch, které to samy nedokážou. V naší populaci trpí svými kily každá třetí žena. Většina má přitom pocit, že se na jejich faldíky okolí zaměřuje. „I já se potýkala s těmito hroznými pocity na každém kroku. Občas se mi ani nechtělo být na světě. Kvůli svým psychickým problémům jsem se vlastně zaměřila na studium psychologie. Chtěla jsem spasit svou duši a na té cestě jsem pak našla jako zázrakem i přirozené východisko z obezity pro sebe i další nešťastnice.“ – vypráví svůj příběh dr. Sládečková.

Polárkový dort s kyselými rybičkami
Doktorce Sládečkové by asi jen málokdo věřil, že před šestnácti roky měla při své výšce 168 cm váhu skoro o dvacet kilo vyšší. Ta léta bez nadváhy jsou názorným důkazem, že i člověk, jemuž vypěstovali v dětství mnoho tukových buněk navíc a který má sklon k obezitě ve své dědičné výbavě, může trvale váhu udržovat. „Ani já to samozřejmě ze začátku neuměla. Studovala jsem psychologii a též dietologii. O správné redukční dietě jsem věděla teoreticky úplně vše. Stejně jako většině dnešních poučených žen mi to ale vůbec nešlo dostat do reality. Věděla jsem, že mám jíst zeleninu, ale dodržovat to dlouho nešlo. Často jsem „vyluxovala ledničku“ bez ohledu na to, co to bylo za potraviny, třeba polárkový dort s kyselými rybičkami. Přitom jsem si zoufale uvědomovala, že opět selhávám.“

Psychologie pomohla tloušťce porozumět
„Psychicky jsem sama svou neschopností velmi trpěla. Již jako hotová psycholožka, jsem si uvědomila, že moje selhávání je slabá vůle, tedy problém psychologický! Bylo to legrační. Já, expert na duši, jsem si přece měla jako první vědět rady. Došlo mi, že jako vše v lidském životě, ani hubnutí není jen otázka rozumu, informovanosti či vědomostí. O tom, co člověk udělá, rozhoduje kromě rozumu další mocná síla v nás. Jsou to naše city, pocity, emoce, motivace, prožitky, nálady, zoufalství, strach, nadšení i deprese. Dobrá psychologická pomoc musí posílit ty správné motivy a takto motivované chování udržet až do dosažení cíle. I moje zhubnutí mohlo být úspěšné jen s psychickou posilou. A tak jsem to vyzkoušela.“ vypráví psycholožka.

Od psychologie ke štíhlosti
„V té době jsem již přednášela na Karlově univerzitě. Abych zhubla samu sebe, potřebovala jsem podporu jako každá jiná boubelka. Na různých katedrách jsem přemluvila kolegyně a společně jsme se pustily do hubnutí. Bylo to něco, co už asi pravoslavná univerzita nezažije. Scházely jsme se a skákaly radostí z každého shozeného kila, ať bylo kterékoli z nás. Vydržely jsme lehce to, co bychom samy nedokázaly. Jiřinka, nejúspěšnější z nás, zhubla „čtvrt metráku“! Když to viděly naše kamarádky, chtěly také. A tak se rozjelo více skupinek a posléze už se vše muselo uspořádat. Vznikl Klub Diana. Z absolventek programů na hubnutí se stávají lektorky, které odborně vedou nové Dianky. I ony jako já vědí o boji s kily vše a proto mohou nejen dobře poradit, ale mít pro každou osobní krizi pochopení. Proto se tu nikdo nový dlouho nestydí. Selhat umíme občas všechny, ale to nás v Dianě nezastaví. A mně ta práce celé ty roky také pomáhá.“ prozrazuje psycholožka svůj recept na trvalou štíhlost.

Buďte také štíhlá a in!
„Redukční kluby na celém světě spojují lidi, kteří svůj boj s kily navíc nevzdávají. Formy pomoci jsou různé, ale jako nejúčinnější za celou svou praxi považuji skupinové tříměsíční programy“ tvrdí psycholožka dr. Sládečková. „V docházkovém kurzu o 12 lekcích po 2 hod. týdně, tj. 1 hod. povídání s lektorkou a 1 hod cvičení, zhubnete a naučíte se trvale regulovat váhu. Cena tříměsíčního kurzu je 1490 Kč, pro čtenářky Vlasty je připravena sleva 3%, pro předplatitelky 5%! Diana svou péčí garantuje průměrný úbytek 7 – 8 kg. Je si natolik svou účinnou metodou jistá, že pokud byste při dodržení programu nezhubla alespoň 5 kilo, vrátí vám 500 Kč!!! Skupinky se scházejí jednou týdně, s lektorkami urovnávají jídelníčky, navzájem si sdělují dojmy, rady i zkušenosti, s cvičitelkami si pomalu a postupně zlepšují kondici a tvarují postavu. Každá vidí snahu těch druhých a tak se snaží také. Úbytky jsou průměrně 7- 8 kg za kurz, jsou ale i takové ženy, které shodí kolem 20 kilogramů. Těm se však snažíme vysvětlit, že to není výhodné ani zdravé.“ – končí své vyprávění o životě a hubnutí psycholožka dr. Sládečková.

První krok ke štíhlosti
„Opravdu upřímně a nezávazně bych chtěla pozvat všechny ženy, které jsou na tom teď jako jsem bývala já, na naše bezplatné poradny. Jsou naplněny snahou pomoci, podpořit, najít cestu nejen pro hubnutí, ale především pro celý další život. Pokud však máte chuť, můžete se hned k nám přidat.“ zve srdečně Sládečková, „Diana od poloviny září zahajuje docházkové, ale i internetové a korespondenční kurzy. Každému, kdo se svým kilům postaví a pustí se s nimi čelem do boje, držím palce! “

článek byl uveřejněn v časopise Vlasta

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 146x)