Klub Diana články o hubnutí, účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy

Skupinové hubnutí

Internetové hubnutí

Cvičení

Fit Bodystyling

Pilates

Zum Light

Power jóga

Psychologická poradna

Jak se stát lektorkou

Články

BMI

Kontakt

PhDr. Zdeňka Sládečková

MUDr. Petr Sládeček

 
Klub Diana účinné hubnutí, dieta, cvičení, zdraví a krása pro ženy
Klub Diana
články o hubnutí
 
Klub Diana - články o hubnutí

Články o hubnutí.
Boj s kilogramy v klubu Diana!

 

Boj s kilogramy prohrává v tuto chvíli mnoho dalších lidí. Lékaři mluví o celosvětové pandemii obezity a bijí na poplach zejména kvůli zdravotním následkům.

Kilogramy mohou ničit i lidské vztahy, rodinu dětem, životní pohodu a štěstí. I když to vypadá povrchně, je nutné přijmout fakt, že je jakási nepsaná norma, ve které jsme se svou hmotností pro své okolí i partnery přijatelní.

Přečtěte si více o těchto problémech - Přehled článků.

 

Klub Diana - PhDr. Zdeňka Sládečková

Tátovi jsem se nelíbila

 

Lidská psychika je složitě vybudovaný vnitřní svět, ve kterém mají na sebe překvapivý a neočekávaný vliv i věci, které bychom rozumem do souvislostí asi nedali. Patří k nim i křehký, ale pro dceru zásadní vztah mezí ní a jejím otcem. Co v tomto vztahu dívka do dospělosti prožije, významně ovlivní nejen výběr budoucího partnera, ale též její sebedůvěru, sebevědomí, sebehodnocení, komplexy méněcennosti, její sexualitu, přijetí sebe jako ženy, úzkostnost či duševní vyrovnanost a mnohé další.

 

Z dopisu:
Jako malá holka jsem svého tátu milovala a myslím, že to samé cítil on ke mně. V pubertě jsem ale začala nejen pohlavně vyspívat, ale i velice přibírat na váze. Tátovi se to očividně nelíbilo, jeho narážky na mou tloušťku mne zraňovaly, ale ještě víc to, že táta se přestal ke mně chovat láskyplně a kamarádsky. Jako by mne kvůli tloušťce přestal mít rád. Já dospěla, ale cestu zpět k sobě jsme s tátou nenašli. Měla jsem pak několik vztahů, ale vždy to jsou muži mnohem starší než já. Kdy vlastně přestanu hledat „náhradního tátu“? Jsem vůbec normální nebo je to úchylka? Vlasta, H.K.

 

Když se narodí děvčátko
Když se narodí holčička, cítí lásku k děťátku oba rodiče, ale každý po svém. Matka obvykle okamžitě vytvoří s miminkem pevnou symbiotickou vazbu, ve které je její srdce od prvního okamžiku přeplněno láskou k tříkilovému uzlíčku. Tatínkové si svůj vztah vytvářejí postupněji tak, jak se z miminka „klube“ to něžné, roztomilé, růžové poupátko. Ta křehkost a zranitelnost děvčátka dostává obvykle táty do kolen tak zřetelně, že si toho i malá princeznička nemůže nepovšimnout.

 

Malá holčička – velký manipulátor
Když dceruška zjistí, že tatínka „utáhne na vařené nudli“, je to první, ale obrovský základní stavební kámen pro její celoživotní dobré a přiměřené sebehodnocení. Vždyť vidí, jakou má pro toho velkého chlapa hodnotu! Cítí, že by se kvůli ní „rozkrájel“. To je pro zárodek dívčího sebevědomí moc a moc dobré. Velmi chybí, pokud tomu tak není. Z tátových očí má každá holčička dostat zprávu, že je pro svého otce nejen krásná, roztomilá a jeho mazlíček, ale že tenhle skvělý velký táta na ní „visí“ a že má děvčátko už jen tím, že se mu narodilo, že je „jeho holčičkou“, pro něj obrovskou nezaměnitelnou a jedinečnou hodnotu.

 

Puberta je zkouška vztahu
Pár let společného žití uběhne jako voda a přichází zlomová změna, puberta. Dívence začnou na hrudníčku „rašit“ malá ňadra a v dívčí duši se boří všechny doposud uznávané dětské hodnoty. Dcera svými pubertálními projevy často všemožně brání otci, aby si dál o ní myslel, že je „nejúžasnější ženská pod sluncem“. Přihlouple se tváří, vyjadřuje, dělá grimasy, klátí se na rychle narostlých tyčkovitých končetinách a osype se akné. Dává svému otci obvykle celým svým postojem najevo, že je staromódní , nemožný a tak trochu slabomyslný otec. Když tohle vše opravdová otcovská láska a moudrost vydrží a nedojde k brutální vraždě v rodině, je stavba dívčího sebevědomí a sebedůvěry navždy dost pevná.

 

Táta vytváří sebedůvěru v dceři
Dobrý vývoj vztahu otce a dospívající dcery má za následek, že se dívka začne o své vlastní sebevědomí opírat, že si věří. Jakou hodnotu to má, si většina z nás umí představit. Pokud dívenka nedostane tuto „výživu pro duši“ její psychika je ve svém vývoji k dospělé podobě, na rozdíl od nezadržitelného tělesného dospívání, zastavena, fixuje se na tomto nedospělém bodě a stále „lační po psychické výživě“ od otce nebo alespoň otcovské osoby v podobě staršího partnera, partnerů.

 

Dospíváme a náš duet dozpíváme
o tomto, pro obě zúčastněné strany těžkém období hormonální exploze v nedospělém těle, se situace klidní. Na to, aby dívka v pohodě přežila svůj vstup do „ženského tábora“, aby přijala svou „ženskou složku“ v sobě, ještě naposledy, ale velmi podstatně potřebuje svého otce. Táta je zástupce druhého pohlaví. Je to on, kdo má dodat sebejistotu dívce, že se nemusí bát jít do vztahů s muži, neboť je hezká, chytrá i šikovná. Otec by měl být prvním, ale sexuálně neútočícím obdivovatelem čerstvé slečny. Dcera by měla procítit naplno, že ji táta vnímá již jako dospělou a krásnou ženu a přitom jí sexuálně neublíží. Vlastně jde o jakýsi nácvik, „pseudoerotický vztah“, ve kterém dcera získává jistotu, že bude i pro jiné muže lásky hodná. Táta je ten, kdo jí dá, nebo v horším případě nedá, odvahu jít do role ženy.

 

PhDr. Zdeňka Sládečková radí: RADY PRO LEPŠÍ VZTAH OTCE A DCERY

Jak být dobrým tátou?
Nekupčete s láskou k dceři. Milujte svou dceru bezpodmínečně, tedy „bez podmínek“. Dcera by měla cítit, že vaše nároky na její chování a jednání plynou z vaší lásky k ní, nikoli proto, že si hrajete v rodině na velitele.

To, že ji máte rád, své dcerce nejen vyjadřujte svým chováním, ale i slovy. Dcerka by to měla od vás slýchat. Opakovaně, jasně a jednoznačně jí říkejte, že ji máte rád. Trvejte na svém, aby tato zpráva v její duši jasně a pevně zakořenila.

Povídejte si se svou dcerkou jako kamarád s kamarádkou. Naslouchejte pečlivě tomu, s čím se vám svěřuje. Pokoušejte se jí rozumět, vcítit se do ní. Zkuste říci svůj názor či radu.

Pokud udělá dcera něco špatně, označte to za chybu, kterou je třeba napravit, ale neodsuzujte ji za to jako zločince, který od vás musí být krutě potrestán. Pomozte dceři s nápravou chyb, místo abyste váš vztah poškozoval. Vztah je spojení, které se může navždy zničit. Ztratil byste poklad a dcera oporu pro celý život. Mluvte o tom, co si na dceři vážíte, v čem si jí ceníte, v čem je šikovná a které věci dobře zvládla. Pochvalte snahu, i když výsledek není zrovna triumfální. Říkejte ty věci nahlas.

 

Rady dospělým dcerám, jak se vyrovnat se špatným tátou:
Zkuste si rozebrat prostředí, které vašeho tátu utvářelo. Pokuste se najít to, co tam vašemu tátovi ublížilo či ho jinak zasáhlo. Zkuste se do něj vcítit jako do malého chlapce. Hledejte kořeny toho, co bylo příčinou, že některé vlastnosti a chování je tím negativně celoživotně ovlivněno. Možná mu neodpustíte úplně, ale budete shovívavější.

Oddělte svůj dospělý život a buďte na tátovi nezávislá. Určete si sama, jaký způsob kontaktu s ním pro vás bude únosný. Nečekejte, že táta věkem zmoudří. Naopak stárnutím často ztrácí člověk moudrost, „rozum“ a chová se emocionálněji, především egocentričtěji, vztahovačně a nekriticky. Ten moudřejší můžete být jedině vy sama.

Pokuste se vycítit a uvědomit si, že i vaše vnímání táty a jeho chování si uchováváte v sobě v alergické, tedy extrémně přecitlivělé podobě. I když se svými pocity alergika nemůžete nic dělat, , už to, že si své přehnané pocity v sobě uvědomíte, vám pomůže mít na jednání táty přiměřenější pohled.

Buďte sama sebou. Nehodnoťte sama sebe tím, jak vás hodnotí, kritizuje, pomlouvá či ponižuje otec. Buďte vlastním hodnotitelem sebe sama, opřete se o to, co je na vás hodnotné a dobré, ale také si sama přiznejte, pokud někde uděláte chybu. Už jste dospělá, nezávisíte jako malé dítě na hodnocení rodičů. Tátův názor vyposlechněte a vezměte si z něj jen to, co vám přijde hodnotné.

Pokuste se občas o to, jestli by vaše duše byla schopna „dát otci milost“. Zkuste si představit, že si jdete životem každý po svém, že minulost necháváte spát. Pohřběte ji. Snažte se, co se týče přítomnosti, dát otci najevo ochotu zkusit komunikovat rovnocenně, jako dva dospělí lidé, kteří si přejí navzájem, aby každý z nich žil svůj život podle svého. Odstřihněte minulost, přestřihněte „pupeční šňůru“ a zkuste navazovat nové, velmi volné spojení. Uleví se především vám.

 

Autor: PhDr. Zdeňka Sládečková
Přečteno: 7 278x

Přehled článků

 

Chci si udržet manžela      (přečteno: 77 819x)
Jak řešit noční přejídání      (přečteno: 8 857x)
O otcovském ledovém srdci      (přečteno: 8 628x)
O ohýbání stromku, dokud je ještě mladý      (přečteno: 7 781x)
„Ta tlustá Bára má všechno!“      (přečteno: 8 238x)
Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 8 253x)
Jak bojovat se žravou depresí?      (přečteno: 6 079x)
Jak hubnout se slabou vůlí?      (přečteno: 9 825x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 13 110x)
Máte dostatečnou vůli zhubnout?      (přečteno: 11 538x)
Rychlokurz hubnutí 1. díl      (přečteno: 18 586x)
Rychlokurz hubnutí 2. díl      (přečteno: 13 643x)
Rychlokurz hubnutí 3. díl      (přečteno: 12 621x)
Rychlokurz hubnutí 4. díl      (přečteno: 13 033x)
Rychlokurz hubnutí 5. díl      (přečteno: 11 549x)
Rychlokurz hubnutí 6. díl      (přečteno: 14 229x)
Vysoká škola sebevědomí      (přečteno: 10 377x)
Hodíme se k sobě, miláčku?      (přečteno: 10 100x)
Dokážete sama zhubnout?      (přečteno: 12 766x)
Zdravá strava jako posedlost      (přečteno: 10 182x)
Dieta a úzkost      (přečteno: 11 928x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 7 969x)
Situace, ve kterých se tloustne      (přečteno: 9 174x)
Obezita jako psychická obrana      (přečteno: 8 157x)
DIETA A TEMPERAMENT      (přečteno: 8 398x)
DIETA A STRES      (přečteno: 8 729x)
Kouzelná dětská snídaně      (přečteno: 10 103x)
Teď zhubněte doopravdy!      (přečteno: 14 386x)
Novoroční týdenní dieta na hubnutí      (přečteno: 8 973x)
Tipy, jak zastavit útoky hladu      (přečteno: 9 062x)
Znáte nejúčinnější formy hubnutí?      (přečteno: 8 808x)
Kdy začít s dietou?      (přečteno: 7 826x)
Proč nejsem víc sebevědomá?      (přečteno: 7 909x)
DIETA A DEPRESE      (přečteno: 9 051x)
Zažeňte podzimní depresi!      (přečteno: 7 474x)
Tátovi jsem se nelíbila      (přečteno: 7 278x)
Máma trpí uklízecí mánií      (přečteno: 8 714x)
Léky na hubnutí      (přečteno: 8 800x)
Desatero zdravého hubnutí      (přečteno: 10 586x)
KILA NAVÍC V MILOVÁNÍ NEVADÍ      (přečteno: 6 993x)
Jak netloustnout při noční směně      (přečteno: 7 042x)
DIETA A IQ      (přečteno: 8 087x)

 

 

nahoru