Jak netloustnout při noční směně

Ať to vnímáme či nikoli, život ve vyspělé civilizaci stále souvisí s rytmem přírody, s rytmem života celé planety. tak, jak se den střídá s nocí, čas aktivity s časem odpočinku, tak se též v lidském těle vytvořil v průběhu historie lidstva biologický program pro optimální sladění práce všech orgánů a ústrojí v těle. Tento program má podobná pravidla, jaká platí pro všechny živé organizmy.

Jsme tak trochu jako květiny, které nemohou žít bez dostatečně velké „porce“ světla, tepla a živin. Mají-li tyto podmínky splněné, prosperují. Násilná změna v souladu působení všech podmínek se u květin, jako u člověka vždy projeví něčím negativním. Snadno to pochopíme třeba u dítěte, které nemá dobrou výživu, že neprospívá nejen fyzicky, ale začne „pokulhávat“ i rozvoj duševní.

Pokud přehodíme čas práce a čas regenerace, máme dojem, že se nic tak zlého neděje. Jenže biologický program je v nás již po tisíciletí neměnný. Všechny orgány ve dne mobilizují. Při obráceném denním rytmu v případě nočních profesí přichází místo fáze útlumu a odpočinku ještě větší zátěž, vynucený výkon a to v nepřirozených podmínkách. Pakliže je tato situace ojedinělá, nic zlého se nestane. Jestliže je však nezdravé přetěžování organizmu dlouhodobé, hrozí tělesná schránka poruchami, tedy zdravotními problémy. Úplně nejhorší je směnování, kdy je organizmus stále stresován změnami.

Poruchy na zdraví se projeví i v oblasti trávení, metabolizmu, přibývání či ubývání na váze. Někteří lidé reagují na nastalou stresovou situaci ztrátou chuti a hubnutím. jiní přesně opačně – přibýváním. Vždy jde o výslednici přetížení psychického spolu se somatickým, proto i následky jsou u každého individuálně odlišné.

Co se však děje v lidském těle? Noční zaměstnanci mají díky nedostatečné dávce slunečního světla sníženou tvorbu protinádorového hormonu melatoninu. Čím je tohoto melatoninu méně, tím více je jiných hormonů. Např. estrogen způsobuje větší chuť na sladké a jídlo vůbec a podporuje ukládání tuku.

Také tzv. růstový hormon, který nepřímo ovlivňuje i odbourávání tuku, potřebuje pro svou dostatečnou výrobu spánek, protože jeho hladina stoupá po usnutí. Zjednodušeně nedostatečný spánek je nedostatečné spalování tuků, tedy hrozba přibývání na váze. Riziko tloustnutí je dále zvyšováno tím, že metabolizmus se ve spánku zpomaluje, zatímco příjem jídla při únavě a nespaní je většinou naopak větší. Sníme více, spálíme méně.

U lidí, kteří na přetěžující noční práci reagují snížením příjmu kvalitní potravy, hrozí do jisté míry paradoxně rozvoj bulimie, chorobného přejídání. Příčinou je nedostatek nepatrné, ale významné látky v mozku, serotonin. Jeho působení je složité, ale též částečně závislé na spánku a bdění. Jednoznačně jsou tedy účinky narušování biologického rytmu nedobré. Co však dělat, abychom je minimalizovali?

V oblasti stravování během nočních směn by se měl dodržovat plnohodnotný a při tom zdravý jídelníček s poněkud vyšším podílem mléčných netučných výrobků, masa (zejména drůbežího) a celozrnného tmavého pečiva. Významná je konzumace zeleniny a ovoce, pozitivní efekt mají především banány, rajčata a švestky.

Vyvarujte se tučných a sladkých jídel. Zejména v nočním zaměstnání platí doporučení jíst častěji a v menších dávkách. Při fyzicky náročné práci přidejte těstoviny, rýži a luštěniny. Nezapomínejte na dostatek nesladkých tekutin, omezte černou kávu. V každém případě pečujte též o svůj pravidelný spánek po práci 6-9 hodin a zvyšte své sportovní a jiné fyzické aktivity.

Tento článek byl publikován v časopise Puls.

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 244x)
Vánoce – postrach nebo posila diety?      (přečteno: 4 844x)