Jak se zbavit závislosti na čokoládě?

Strach, obava z něčeho konkrétního je pocit srozumitelný a rozumem uchopitelný. Proto se s ním umíme také lépe vypořádat. „Máš-li strach, dotkni se ho!“ dává návod čínské přísloví. Přesvědčíme se tak, že při prvním doteku se strach rozplyne. Horší je boj s úzkostí, tedy obavou, která nemá konkrétní obsah a důvod. Žije v naší duši jako parazit v lidském těle. Zastrašuje, tam, kde má člověk sbírat odvahu. Lidé trpící úzkostí se bojí obvykle všude a všeho. I pro hubnutí je tenhle bubák velmi destruktivní silou. Oslabuje odhodlání a odvahu. Má na to dobré prostředky – malé sebevědomí a ještě menší sebedůvěru hubnoucího. I pro psychologa je moc složité úzkost z duše klientů odstraňovat, mívá totiž hluboké kořeny. Nejhorší však je, že jídlo je nejrychlejším a nejdostupnějším lékem proti úzkosti i sedativem.

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?

S Dášou jsem se potkala na krásném výletě do Holandska, který s Klubem Diana každý rok pořádáme za rozkvetlými tulipány. Tvářila se vyplašeně. Jako by se bála, že ji náš autobus, plný rozesmátých žen, nějak ublíží. Ke mně se připojila až při procházce překrásným květinovým parkem Keukenhof. Prý si mne jela omrknout.

,,Nevěděla jsem, jestli se mnou budete bavit, když jste ta psycholožka z Vlasty?“ pomrkávala na mne z boku. Prý jsem v ní ale vzbudila důvěru, a tak se mi svěřila. Ráda by zhubla, ale má problém. Dodržuje přesně redukční režim jen do chvíle, než ji někdo ,,rozhodí“. To se však stává často, neboť má malou sebedůvěru a je velmi citlivá. ,,Všechno si hrozně beru a pořád se k tomu vracím. Prožívám i malé věci víc než ostatní. Stydím se a jsem hrozně nejistá. Pořád se něčeho obávám. Uklidňuji se čokoládou. Je to jako droga, neumím se jí zbavit.“ prozrazovala na sebe Dáša. Ještě, že jsme na procházku parkem měly tři hodiny. Vysvětlovala jsem Dáše, že její psychika se pustí čokolády teprve v momentu, když bude psychicky stabilnější a odolnější.

Pak jsme se ještě párkrát sešly u mne v poradně. „Mnohdy prošvihnu kvůli svému strachu a nulové sebedůvěře i tak vážné věci, jako je partnerský vztah. Bojím se nepřijetí a tak se raději tvářím nepřístupně. Je mi čtyřicet a jsem sama. Bojím se samoty a tak si do své garsonky nosím kamarádky – čokoládky. Sním jich někdy i deset najednou. Odrovnám se tak i psychicky. Pak už jen odfukuji a usnu.“ popisovala Dáša své trápení.

Na rozdíl od ní jsem věděla, že bitva s kily u úzkostných lidí je bitvou o dospění magické dětské duše, kterou i přes svůj věk nosí v sobě. Porod - úzké cesty porodní mohou být zdrojem základní, existenciální úzkosti. Následně pak psychika ukládá především negativní zážitky, prožitky, vjemy i významné souvislosti mezi nimi hluboko do svého podvědomí Původně má tento proces funkci ochrannou. Je-li však dítě „naloženo“ do rodičovského či jiného strachu, zastrašování či podceňování, vyplňuje úzkost snad i buňky v těle. Úzkost je následně vzniklý strach ze života, z utrpení, ze své nejistoty a nedokonalosti.

Tak tomu bylo i v případě Dáši. Proto jsem zvolila nejprve uvolnění podvědomí pár hypnózkami. Dáša v nich trošku naříkala, vyventilovala stlačené emoce, ale bylo jí vždy o moc líp. Pak jsme začaly spolu rozumně dobudovávat její víru ve vlastní schopnosti a kvality, tedy přiměřenější sebejistotu a sebedůvěru. Úzkosti mizely. Dáša byla velmi pečlivá a proto si ji v práci velmi vážili. Ona sama žila předtím ve strachu, že by mohla někde udělat chybu. „Celou pracovní dobu jsem byla v napětí a tak jsem vždy večer strašně vyčerpaná. Čokoláda mi dodávala fyzickou sílu a klid do duše. Ale větší radost už bych měla, kdybych se jí zbavila, zhubla a mohla si koupit džíny a plavky. Poraďte mi prosím, už jsem na to své sádlo pěkně naštvaná!.“ požádala mne sama Dáša jednoho dne. Viděla jsem, že přišla ta správná chvíle, kdy má odvahu k boji i se svou čokoládovou berličkou. Nabídla jsem jí, že může porce čokolády zmenšovat, aby nestrádala nebo se může pokusit vynechat všechny sladkosti úplně a dle mých zkušeností asi za měsíc už ji myšlenka na sladké ani nenapadne. Dáša byla úžasná a též, jak jinak, v hubnutí pečlivá. Nosila mi vzorné jídelní záznamy a měla v sobě obrovskou vytrvalost. Do prázdnin, tedy za půl roku, zhubla 13 kilo!

Vzala jsem pak Dášu na redukční pobyt pořádaný Klubem Diana v Mariánských Lázních. Tam je totiž součástí našeho programu zdravého hubnutí i nácvik relaxačních technik s uvolňujícími a posilujícími autosugescemi. Dělaly jí dobře, ale ještě líp jí udělaly džíny a plavky, které si tam koupila a hned s radostí využila. Dnes už Dáša ví, jak jít na svou dušičku i na udržování pěkné štíhlosti. Chodí pilně do Diany na zeštíhlující cvičení. Potkala na koncertu v Rudolfínu sympatického inženýra, ale strach ani úzkost z něj kupodivu nemá. Myslím, že ten fanda do Janáčka je docela dobrá náhrada za čokoládu. A má, doufejme, i delší trvanlivost! J

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 146x)