Jak bojovat se žravou depresí?

Když máme chuť žít, obvykle nám též chutná. Život, nálada, pocity i prožívání souvisejí významně s naším stravováním. Když přijdou pro naši duši těžká trápení či jiné strázně nebo žijeme-li příliš dlouho život jinak, než jsou naše představy, touhy a přání, promítne se nám to do našeho jídelníčku extrémy. Jedni lidé hubnou, i když se snaží „cpát“, jiní nemohou nic pozřít. Další pak paradoxně a trošku nepochopitelně začnou reagovat přejídáním. Ano, i za velikou tloušťkou může být skryta těžká deprese.Lidově se jí říká „žravá“. V tom případě je třeba nejprve odstraňovat ji a potom se teprve pustit do hubnutí. Jinak máme tendenci se brzy vzdávat. Já to však se svými klienty nevzdávám nikdy. „Živé nás nedostanou!“, to všem říkám od prvního setkání.

Jak bojovat se žravou depresí?

Květa přišla do poradny také se smutným výrazem na tváři. Chtěla po mně předepsaný jídelníček. Odmítla jsem ihned. Tenhle mýtus o tom, že dieta rozepsaná od odborníka je řešením nadváhy napořád, vyvracím už v Klubu Diana dvacet let. Panebože, kolikrát to ty ženy s rozepsanými dietami zkusily a dostavil se jen jojo efekt a deprese k tomu! A přesto se nepoučí, že tudy cesta k trvalému doživotnímu udržování hmotnosti a štíhlosti nevede. Ach jo, vyžadují rozpis, který dodržují maximálně týden.

Vysvětlila jsem Květě, že správný postup je ten přesně opačný. V Dianě už jsme s ním zhubly stovky tun. Tedy ona bude redukční jídelníček pro sebe vymýšlet a plánovat sama, a to s jednou podmínkou -. že jí bude chutnat i „dalších devadesát let“! Květa nebyla nijak tlustá, ale od doby, co jí před rokem zemřel manžel a ona se z toho nemohla vzpamatovat, přibrala 10 kg. Váha šla stále pomaličku nahoru.

Říkala jsem jí. že nechci, aby jedla to, co se líbí mně, ale to co chutná jí. Pak totiž nebude „držet dietu“ a čekat zoufale, kdy už ji bude moci „pustit“, ale bude se svým jídelníčkem natrvalo věrný kamarád. .Já budu jen radit, jak to dát do mírně zredukované podoby, jak se vyvarovat hladu či chutím, kdy spíše jíst sacharidové potraviny a kdy raději bílkoviny, atd. Naučila se to rychle, jako všechny Dianky v mých kurzech.

Květa měla na začátku depresivní náladu, pocit beznaděje, smutku a zármutku. Plakávala ještě asi měsíc večer co večer. Budila se v noci nepříjemnými sny . Aby znovu usnula, udělala ze sebe „dojížďákaˇ. Vyjedla vždy vše , co zbylo od večerní žravé deprese v lednici, i když věděla, že toho bude litovat. Ráno se těžce sbírala z postele. nejprve jí vůbec nic nechutnalo. Během dne však vyhládla tak, že večer snědla, na co přišla. I když si slibovala, že začne hubnout. Deprese byla silnější a žádala jediné – jídlo, moc jídla jakéhokoli druhu. Bylo to finančně náročné. Tak jedla hlavně pečivo. Prozradila mi, že dokonce sní celý malý bochník chleba na posezení! Napadlo mne, že už možná jde o bulimii, chorobné přejídání. Antidepresiva od svého lékaře ale odmítla, přece jen to chtěla zkusit zvládnout bez léků. To dávalo naději na úspěch ve společném snažení.

Věděla jsem, že jde o bludný kruh. Bez energie jako s podlomenými křídly je hubnutí těžké. Bez úspěchů v hubnutí se zas depresivní nálada v euforickou nezmění. Proto jsem Květě doporučila, ať ještě chvíli v jídle nedělá žádná velká opatření. Ať postupuje pomaloučku, aby „nevyplašila svůj metabolismus“.Slíbila jsem jí, že až přijde čas, kdy se začne občas usmívat, vezmu jí ráda, bude-li ještě chtít, všechny dobroty. Pak bude hubnutí tím nejlepším antidepresivem.

Vedla jsem Květu krůček po krůčku zpátky ke světýlku, k životu, k radosti. Požádala jsem ji o návrat k tomu, co ji dříve bavilo. Vrátila se ke své zahrádce a její dušička rozkvétala pomalinku spolu s květinovými záhony. Některé vyčlenila pro zeleninu. Tu totiž začala podle mých instrukcí vyměňovat na talíři za knedlíky a další přílohy. Na noc si na sebe chystala do ledničky pouze mísu zeleninového salátu s tuňákem nebo sýrem.

Po prvních třech shozených kilech jednoho dne přišla s úsměvem:. ,,Už mi z té zeleniny začínají růst hlodáky. Mám jen strach, abych se nepustila i do kosatců. Prý jsou jedovaté?“ Konečně! Byla jsem za její dobrou náladu vážně moc ráda a hned jsem jí za odměnu ( nebo za trest?) přihlásila na naše cvičení pilates. Ať si pěkně sama vyrábí v sobě euforizující hormony endorfíny Dnes chodí do Diany cvičit, relaxovat i poklábosit s kamarádkami, které tam našla. Na to už žádnou mou radu nepotřebuje.

Jak se zbavit závislosti na čokoládě?      (přečteno: 5 145x)